T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Dokuz Saat Süren Ameliyatla Hayata Tutundu

Güncelleme Tarihi: 23/10/2018

DOKUZ SAAT SÜREN AMELİYATLA HAYATA TUTUNDU

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi dokuz saat süren başarılı bir kalp ameliyatına ev sahipliği yaptı. Göğüs ağrısı şikayeti ile acil servise başvuran hastanın durumu anında fark edilerek , gerekli operasyon için hazırlıklar başladı.

AĞRI DAYANILMAZ DURUMA GELMİŞTİ

Gece başlayan ani göğüs ağrısı şikayeti ile hastaneye başvurduğunu söyleyen 72 yaşındaki Nurettin KİRAZ “ Sabahı zor ettim. Ağrı dayanılmaz duruma gelmişti. Bu yüzden Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi Acil Servisine başvurdum. Acil Serviste görevli doktor tetkiklerimi yaptıktan sonra hemen Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Deniz BOZDOĞAN’ı aradı. Doktorumuzun bana göstermiş olduğu güler yüz ve sıcaklık ile aslında tedavim başlamıştı. Beni hemen yoğun bakıma yatırdı. Burada anjiyo işlememim gerçekleşti. Burada görev yapan hemşire ve diğer çalışanlara da ayrıca teşekkür ederim. Burada ekip olarak görev yapıyorlarmış. Doktorlarımıza Allah uzun ömürler versin. Bu olay bana Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN o sözünü yine hatırlattı “Beni Türk Hekimlerine Emanet Ediniz”. Devletimiz bu insanlar sayesinde ilerleyecek.” dedi.

AVRUPA SATNDARTLARINDA BİR HASTANE

Hasta Nurettin KİRAZ’ın kızı Gülcan HAFIZOĞLU zor bir süreçten geçtiklerini belirterek “Babam rahatsızlandığı zaman Hollanda’dan geldim. Bir aydır babamın yanında tedavisine yardımcı olmaya çalışıyorum. Herhangi bir kalp rahatsızlığı yoktu. Biz ilk başta çok endişelendik. Ama doktorumuz bize gerekli bilgilendirmeleri yaptıktan sonra rahat bir nefes alabildik. Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi’nde görev yapan tüm çalışanlara teşekkür ederiz. Allah devletimize zeval vermesin.” dedi.

DURUM BEKLEDİĞİMİZDEN DAHA KÖTÜYDÜ

Hastanın ameliyatını gerçekleştiren Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Deniz BOZDOĞAN “Hastamız Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi Acil Servisine göğüs ağrısı şikayetiyle geldi. Kalbinden çıkan ana damarın genişlemiş olduğunu gördük. Hatta bu genişlemenin beynin beslenmesine olanak sağlayan damarlara etki edebileceğini fark ettik. Bu durumda ameliyatın gerekli olduğunu hastamızla görüştük. Her ameliyat gibi bu operasyonun da kendine göre riskleri vardı. Hastamızı ameliyata aldığımızda damar yapısının beklediğimizden daha da kötü olduğunu gördük. Bu ameliyatta farklı bir teknik kullanmak zorunda kaldık.” dedi.

FARKLI BİR TEKNİK DENEMEK ZORUNDAYDIK

Hastanın ameliyat sırasında vücut ısısını 24 dereceye düşürdüklerini belirten Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Deniz BOZDOĞAN "Normalde bu tip ameliyatlar kalp akciğer destek cihazı ile yapılır. Ama bu cihazı bağlayacağımız damar yapısı bozuk durumdaydı. Farklı bir teknik denemek zorundaydık. Sadece beynin bir bölümünü besleyerek operasyonu yapacaktık. Tüm vücutta kan akımını durdurduk. Bu süre zarfından hiçbir organ hiçbir doku beslenmedi. 30 dakika süren işlem sonrasında yeniden kan akımını sağladık. Vücut ısısını normal hale getirdik. Hastamızı uyandırarak yoğun bakımda tedavi altına aldık.” dedi. AMELİYAT DOKUZ SAAT SÜRDÜ Bu tip vakalarda multidisipliner olarak yaklaştıklarını ifade eden Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Deniz BOZDOĞAN “Bu ameliyat esnasında çalışma arkadaşım Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aytaç ÇALIŞKAN’da bize destek oldu. Ekip olarak böyle bir zor ameliyatı başarmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bu tür ameliyatlarda en büyük risk hastanın yeniden uyanmaması veya felç gelişebilmesi. Böyle bir durumla karşılaşmadığımız için mutluyuz. Normal bir kalp hastası gibi yoğun bakım tedavisinin ardından servise aldık” dedi.


  • Op.Dr. Deniz BOZDOĞAN - Nurettin Hiraz.JPG
  • Op.Dr.Aytaç ÇALIŞKAN - Hasta - Op.Dr. Deniz BOZDOĞAN.JPG
  • ekip.jpg