Diyabet Okulu
12 Kasım 2019

DİYABET OKULUMUZ
Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen ‘’ Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı ’’ diyabetli hasta eğitimlerinin diyabet okulu adı altında standardize edilmesi planlandı. Bu kapsamda hastanemiz Şubat 2016 tarihinden beri diyabet okulu yapılmaktadır. Diyabet Okulu; Endokrinoloji ve Metabolizma  Uzmanı, Diyabet Eğitim Hemşireleri, Diyetisyen ,Fizyoterapist ve Psikolog tarafından eğitim verilmektedir.
Diyabet Okulunda  hedef kitlemiz  T1 Diyabet, T2 Diyabet hasta ve hasta yakınlarıdır. Amacımız diyabetli bireylerimizin interaktif katılımını ve hastalık hakkında bilinçlenmesini sağlamaktır. Eğitimlerimizde diyabetli bireylerin gündelik hayatta karşılaştığı sorunlar, diyabetin organlar üzerinde yapacağı olumsuz etkiler ve hasarların önlenmesi, diyabetli bireylerde beslenmede nelere dikkat edeceği, egzersizin önemi, insülin uygulamaları, evde kan şekeri takibi ile ilgili konularda bilgi verilmektedir. Diyabetin tedavi bileşenlerinden biride eğitimdir. Diyabet okulu bitiminde tüm katılımcılara Diyabet Okulu diploması verilmektedir. Diyabet okuluna gelen bütün diyabet hastalarına önce bireysel eğitim verilmesi önerilmektedir.

Çiğli Bölge Eğitim Hastanesinde Diyabet Okulun katılmak isteyen bireylerin Diyabet Eğitim Birimine diyabet eğitim hemşirelerine başvurması gerekmektedir. Eğitim katılımı ücretsizdir.

Telefon:  (0232) 398 37 00 Dahili: 3158